Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
بندپایان

IMG_۲۰۲۱۰۲۲۳_۱۲۰۲۴۷.png
زیرشاخه‌ها و رده‌ها
آرایه‌شناسی

کامبرین –
Arthropoda.jpg
بندپایان منقرض و امروزی
فرمانرو:جانوران
زیرفرمانرو:هوپس‌زیان
(طبقه‌بندی‌نشده):دوسوئیان
بالاشاخه:پوست‌اندازان
شاخه:بندپایان
 • زیرشاخه سه‌بندی‌ها
  • تریلوبیت
 • زیرشاخه گیره‌داران
  • عنکبوتیان
  • ران‌دهانان
  • عنکبوت دریایی
 • زیرشاخه هزارپایان
  • صدپایان
  • هزارپا
 • زیرشاخه سخت‌پوستان
  • آبشش‌پایان
  • گوش‌پایان
  • خرچنگان
  • آرواره‌پایان
  • صدفیان
  • نرم‌زرهیان
 • زیرشاخه شش‌پایان
  • حشرات
  • درون‌آروارگان بدون بال
 

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
بَندپایان (Arthropoda) شاخه‌ای بزرگ از جانوران بی‌مهره و پریاخته هستند. شاخه بندپایان دربرگیرنده جانورانی چون حشرات، عنکبوتیان،هزارپایان و سخت‌پوستان است. فرهنگستان زبان فارسی در مصوبات تازه خود برای شاخه‌های جانداران پسوند «-تباران» را در نظر گرفته و بنا بر این شیوه بندپایان را «بندپاتباران» نیز نامیده است.

بندپایان کالبد بیرونی سخت و بندبند دارد، حفره عمومی بد*ن آن‌ها کوچک است و گُرده‌چه (نفریدیوم، اندامی نظیر کلیه در بی‌مهرگان) و مژه ندارند. بد*ن بندپایان دارای پوستک سخت‌شده و اسکلت بیرونی بندبند است؛ ضمایم مفصلی در هر قطعهٔ بد*ن جفت است و کارکرد حرکتی دارد؛ این جانوران دارای یک جفت شاخک و حداقل یک جفت چشم مرکب جانبی با واحدهای گیرندهٔ نوری مستقل هستند.

داشتن اندام بندبند مفصل‌دار و لایه‌های سفت پوستی به نام پوستک cuticle از ویژگی‌های بندپایان است. پوستک‌های آنان عمدتاً از کیتین آلفا ساخته شده‌است. پوستک سخت‌پوستان دارای کلسیم کربنات نیز هست. این پوستک‌های سخت، رشد بندپایان را با موانعی روبه‌رو می‌کند که آن‌ها این مانع را از طریق پوست‌اندازی حل می‌کنند. طرح بد*ن بندپایان به صورت قطعات تکرارشونده‌ای است که به برخی از قطعه‌ها اندام ثانویه‌ای ضمیمه شده‌است. انعطاف و کارآمدی بندپایان باعث شده تا این شاخه پرگونه‌ترین شاخه جانوری در بیشتر محیط‌های زیستی باشد. بیش از یک میلیون از گونه‌های بندپایان تاکنون توصیف شده‌اند که با این وصف هشتاد درصد از تمامی گونه‌های جانداران زنده مربوط به بندپایان است. بندپایان از نظر اندازه بسیار متفاوتند و از پلانکتونهای ریز تا جانورانی چندمتری را دربر می‌گیرند.

جانداران چهاراندام نیز مانند بندپایان بد*ن‌هایی بندبند و مفصل‌دار دارند اما تفاوتشان این است که چهاراندامان مهره‌دار هستند یعنی استخوان‌بندی آن‌ها درونی است در حالی‌که استخوان‌بندی بندپایان بیرونی است و معمولاً صدف و پوسته دارند.
 

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
مشخصات


بخش‌های بد*ن یک بندپا


سر
_______________________
سینه‌گاه
_______________________
شکم
_______________________

بندپایان معرف قدیمی‌ترین و غالب‌ترین اشکال حیاتی کرهٔ زمین بوده و از نظر کثرت تعداد گونه و تنوع سیستم‌های زندگی و ساختمانی که در زیرشاخه‌های بندپایان مشاهده می‌شوند در سلسلهٔ جانوران مقام اول را داد. شاخه بندپایان دارای بیش از ۸۰٪ گونه‌های شناخته شده در بین بی مهرگان و شامل ۷۵٪ گونه‌های سلسلهٔ جانوری است. مبدأ پیدایش بندپایان احتمالاً مربوط به پیش از دوره کامبرین در دوران اول و بیش از یک میلیارد سال قبل می‌باشد. شکل‌های اولیهٔ بندپایان از جمله Trilobita و Gigantosteracea و Xiphosura عموماً آبزی و دارای دستگاه تنفسی برانشی بوده‌اند و انتقال زندگی بندپایان به خشکی همزمان با تحول پوشش گیاهی زمین و پیدایش اولین نباتات آوندی در اواخر دورهٔ سیلورین صورت گرفته‌است به طوری که اولین بندپایان زمین زی احتمالاً دارای زندگی آبی و خشکی بوده‌اند.

شاخهٔ بند پایان دارای خصوصیات مشترکی هستند که عبارتند از:

۱. بدنشان مفصلی و بند بند است.

۲. اسکلت بد*ن از نوع خارجی و از جنس* کیتین است.

۳. بعضی از مفصل‌های بد*ن دارای پیوست‌های زوجی بند بند است که دارای وظایف مختلفی می‌باشند.

۴. گردش خون آن‌ها باز است و دارای قلب و یک رگ در سطح پشتی بند می‌باشند.

۵. دستگاه عصبی شامل یک مرکز عصبی یا مغز در ناحیه سر بوده که به زنجیره عصبی در ناحیه شکمی متصل است. این زنجیر دارای عقده‌های عصبی در نقاط مختلف بد*ن می‌باشد.

۶. لوله گوارش شامل سه قسمت ابتدایی، میانی و انتهایی است که قسمت‌های ابتدایی و انتهایی منشأ اکتودرمی و قسمت میانی دارای منشأ اندودرمی است.
 

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
ساختار یک برون‌اندام دوشاخهقسمت میانی دارای منشأ اندودرمی است.

قسمت خاکستری رنگ = تنه
قسمت آبی رنگ = پیش‌ران
قسمت کالباسی رنگ = شاخه آبششی
قسمتی که // دارد = رشته‌های آبشش
قسمت زرد رنگ = شاخه پا

بندپایان معرف قدیمی‌ترین و غالب‌ترین اشکال زیستی کره زمین بوده و در سلسله جانوران بیشترین تعداد گونه و تنوع سیستم‌های زندگی و ساختمانی را دارا می‌باشند. این شاخه از جانوران شامل بیش از ۸۰٪ گونه‌های شناخته شده در بین بی مهرگان و ۷۵٪ گونه‌های سلسله جانوری می‌باشند. مبدأ پیدایش بندپایان احتمالاً به پیش از دوره کامبرین در دوران اول و بیش از یک میلیارد سال پیش می‌رسد. مطالعه آثار فسیل شده جانوران این دوره نشان می‌دهد که اشکال اولیه بندپایان مانند Trilobita و Gigantostracea و Xiphosurea عموماً آبزی و دارای دستگاه تنفسی برانشی بوده‌اند؛ و انتقال زندگی بندپایان به خشکی همزمان با تحولات پوشش گیاهی زمین و پیدایش اولین نباتات آوندی در اواخر دوره سیلورین صورت گرفته‌است به طوری که اولین بندپایان زمین زی دوزیست و دارای زندگی آبی و خشکی بوده‌اند. مانند عقرب‌های اولیه یا Pleophonidae که در دوره سیلورین ظاهر شده‌اند و به نظر می‌رسد که فاقد استیگماتهای تنفسی و دارای صفحات برانشی مشخص بوده‌اند. به جز بندپایان گونه‌هایی همچون کیسه تنان، نرم‌تنان و خارتنان هم وجود دارند که همه‌ی این‌ها جزو بی مهرگان هستند.
 

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
زیرشاخه‌ها
بندپایان دارای چهار زیرشاخه زنده و یک زیرشاخه منقرض‌شده به نام سه‌لَپی‌ها است:

سه‌لَپی‌ها †
Trilobites
سه‌لَپی‌ها یا تریلوبیت‌ها گروهی منقرض‌شده از بندپایان بودند که در دورهٔ دیرینه‌زیستی می‌زیستند. تریلوبیت‌ها گروهی از بندپایان قدیمی، بسیار ساده و ساکن دریا بودند که از روی بد*ن بندبند و پوشش سخت خارجی، مشخص می‌شوند. تفاوت آن‌ها با دیگر بندپایان، در زوائد حرکتی و دگردیسی اولیهٔ آن‌هاست. تریلوبیت‌ها موجوداتی دریازی بودند و برای اولین بار از پائین‌ترین قسمت کامبرین ظاهر و در پرمین پسین منقرض شدند. تاکنون حدود ۵ هزار سرده و بیش از ۱۵ هزار گونه از آن‌ها شناسایی شده‌اند. تریلوبیت‌ها همچون سایر بندپایان، برای رشد، به‌طور دوره‌ای پوست‌اندازی می‌کردند.
گیره‌داران
Chelicerata
گیره‌داران زیرشاخهای از جانوران بندپا است که شامل جانورانی مانند عقرب، عنکبوت، کنه و خرچنگ نعلی می‌شود. این جانوران فاقد شاخک هستند اما اندام گیره‌مانندی در جلو یا بالای دهان دارند که گیره Chelicera نامیده می‌شود و برای نگه داشتن غذا یا در برخی گروه‌ها برای تزریق زهر از طریق نیش استفاده می‌شود. گیره‌داران هم‌چنین یک جفت پای حسی به نام پاگیره‌ها pedipalp دارند. گیره‌داران احتمالاً در دوره کامبرین و به عنوان جانوران دریایی آغاز به شکل‌گیری کردند.
هزارپایان
Myriapoda
هزارپایان زیرشاخه‌ای از جانوران عموماً خاکزی از گروه بندپایان است که بیش از ۱۳ هزار گونه دارد. برخی گونه‌های این زیرشاخه کمتر از ۱۰ پا و برخی گونه‌ها بیش از ۷۵۰ پا دارند. هزارپایان معمولاً در جاهای مرطوب و تاریک، زیر سنگ‌ها و داخل گیاخاک‌ها یا زیر پوست درخت‌ها و داخل خزه و برگ‌های پوسیده و ریخته شده به سر می‌برند. بعضی از این جانوران گوشتخوارند و از بندپایان دیگر تغذیه می‌کنند.
شش‌پایان
Hexapoda
شِش‌پایان پرگونه‌ترین زیرشاخه از بندپایان است و شامل تمامی حشرات و سه دسته کوچکتر از بندپایان بدون بال به نام‌های دم‌فنری Collembola، سرقیفی Protura و دودُنبیDiplura می‌شود (که پیش از این همگی جزء حشرات به‌شمار می‌آمدند). شش‌پایان به دلیل ویژگی مشخصشان یعنی داشتن قفسه سینه محکم با سه جفت پا بدین نام خوانده می‌شوند. بیشتر بندپایان بیش از ۳ جفت پا دارند.
بد*ن شش‌پایان از یک سر پیشین، قفسه سینه و شکم پسین تشکیل شده‌است.
سخت‌پوستان
crustaceans
سخت‌پوستان یکی از گروه‌های بزرگ از جانوران بندپا هستند. سخت‌پوستان دارای ۶۷ هزار گونه توصیف‌شده هستند.
جانورانی مانند میگو، خرچنگ و دافنی جزو سخت‌پوستان هستند. از دیگر جانوران نسبتاً معروف این گروه می‌توان به شاه‌میگو، کشتی‌چسب، پاروپا، خرچنگ آب شیرین، خرچنگ دریایی، سپرمیگو، شپشک‌ماهی، کریل و شپش نهنگ اشاره کرد. در اشتراک با بقیه بندپایان، سخت‌پوستان دارای اسکلت بیرونی سختی هستند که باید برای رشد جانور انداخته شود. تفاوت سخت‌پوستان با بقیه بندپایان این است که اندام‌هایی دوشاخه biramous دارند و لارو آن‌ها حالتی لیسه‌ای nauplius دارد.
 

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
توصیف برخی از ویژگی های بندپایان
 • ساختار بدنی
بدنی قطعه قطعه‌ داشته و اسکلت خارجی آنها از نوع کیتین می باشد. کیتین باعث سختی پوشش بد*ن آنها شده و در ضمن ارتباطات مفصلی هم از طریق کیتین می باشد. بد*ن آنها از سینه، سر و شکم تشکیل شده و در خیلی از گونه ها سر و سینه به هم چسبیده و سر سینه را تشکیل داده است.

 • بینایی
چشم بندپایان از دو نوع مرکب و ساده بوده که در کنار هم واحدهای بینایی کامل و ساختارهای مرکب بزرگی را تشکیل می‌دهند. هر واحد بینایی از یک عدسی کیتینی و سلول های حساس در برابر نور تشکیل شده است.

 • دستگاه گوارشی
دستگاه گوارش این موجودات ۳ روده دارد. پوشش روده های اول و سوم که دنباله اسکلت خارجی است از جنس* کیتین بوده و هضم غذا فقط بر عهده روده دوم می باشد.

 • دستگاه تنفس
تنفس از ۳ طریق آبشش، آبشش ها و شش های کتابی یا سیستم نایی انجام می‌شود که جنس* همه آنها از کیتین می باشد. تنفس سخت پوستان از طریق آبشش انجام می گیرد که به صورت زایده هایی است که به شکل پَر از پاها و سایر اجزای بد*ن خارج شده اند. خرچنگ های نعل اسبی از طریق آبشش های کتابی و عنکبوت ها از طریق شش های کتابی نفس می کشند. سیستم نایی که در صدپایان و حشرات وجود دارد عبارت است از مجاری منشعب و متصل به همدیگر که از سطح بد*ن به تمام اجزای داخلی می روند.

 • دستگاه گردش خون
دستگاه گردش خون این موجودات از نوع باز می باشد یعنی قسمتی از خون در رگها و قسمتی دیگر در سینوسهای خونی جریان دارد. قلب جانوران بندپا لوله ای شکل می باشد.

 • دستگاه دفع
۲ اندام کار دفع را در این جانوران انجام می دهند. دفع بندپایان آبزی از طریق اندام های لوله‌ای شکل و دفع جانوران بندپای ساکن خشکی از طریق لوله‌های مالپیگی می باشد.
 

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
معرفی ۴ گونه از بندپایان


۱- حشرات (Insects)

بزرگترین گروه بندپایان بوده و حس بویایی و بینایی قوی داشته و از شاخک های خود برای بو کشیدن، مزه کردن و لمس کردن استفاده می کنند. حشرات در طول رشد خود چند بار پوست اندازی می کنند و در هر بار پوست اندازی شکل آنها تغییر می کند که به این حالت دگردیسی می گویند.
۲- سخت پوستان (Crustacean)

این گروه از بندپایان ۶۷ هزار گونه دارند و متشکل از خرچنگ های آب شیرین، خرچنگ های دریایی، خرچنگ های معمولی و میگوها می باشند. بیشتر سخت پوستان آبزی بوده ولی تعداد معدودی از آنها وجود دارد که در محیط خاکی هم زندگی می کنند. برخی از آنها هم زندگی انگلی دارند.

بد*ن جانوران سخت پوست از ۳ بخش سر، سینه و شکم تشکیل شده است. در سر این جانوران ۲ جفت آنتن، ۱ جفت چشم مرکب و ۳ قسمت دهانی وجود دارد. سخت پوستانی که کوچک هستند از راه انتشار تنفس می کنند ولی سخت پوستان بزرگتر آبشش دارند.سخت پوستان هم مثل سایر بندپایان اسکلت بیرونی سختی دارند که در طول رشدشان پوست اندازی می کنند.

بیش از ۳۰ درصد سخت پوستان، تک پایی هستند. خرچنگ عنکبوتی که در اقیانوس آرام شمالی وجود دارد بزرگترین سخت پوست جهان می باشد که بدنی نسبتاً کوچک دارد ولی پاهایی دارد که طول آنها گاهی تا ۸ متر نیز می رسد. خرچنگ های دریایی و خرچنگ های معمولی ۱۰ پا داشته و بیشترشان در آب یا نزدیکی آب زندگی می کنند.

بیشتر سخت پوستان لاشخور بوده و با خوردن جانوران مرده و گاهی با خوردن گیاهان گذران عمر می کنند. برخی وقت ها هم از نرم تنان، کرم ها، سایر سخت پوستان، قارچ ها و باکتری ها هم تغذیه می کنند. در کل سخت پوستان همه چیز خوار می باشند.


اگر بخواهیم از سخت پوستان موجود در ایران نام ببریم می توانیم به شاه میگو یا خرچنگ دراز و خرچنگ سینگو اشاره کنیم. بهتر است بدانید سریع ترین خرچنگ دنیا که شبح خرچنگ نام دارد را می توان در جنوب ایران پیدا کرد.
 
آخرین ویرایش:

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
۳- صدپایان (Centipedes) و هزارپایان (Myriapoda)

این گروه از بندپایان خاکزی بوده و بیشتر از ۱۰۰۰ گونه دارند. برخی از این جانوران کمتر از ۱۰ پا و برخی دیگر بیش از ۷۵۰ پا دارند.
صدپایان
بد*ن صدپایان از ۲ قسمت سر و تنه تشکیل شده که سر آنها مجهز به شاخک ها یا اعضای حسی، چشم های ساده و قطعات دهانی می باشد. تنه صدپایان حلقه های پهن یا گرد زیادی دارد که در هر حلقه ۱ یا ۲ جفت پا دارد. صدپایان، بندپایانی تراشه دار می باشند و دستگاه تنفسی تراشه دارند و از طریق لوله های مالپیگی مواد زاید بدنشان را دفع می کنند.

این جانوران را می توان در مناطق گرمسیری پیدا کرد که روزها زیر سنگ و چوب مخفی می شوند و شب ها برای شکار کرم خاکی و حشرات از مخفی گاه خود خارج می شوند.

صد پایان غذای خود را از راه شکار به دست می آورند. آنها در چنگال های خود سمی دارند که با دیدن طعمه زهر خود را از راه مجرای چنگال خودشان به داخل بد*ن شکارشان می ریزند و با آرواره های زیرین خود طعمه را می جوند.

برخی از صدپایان تخم گذار و بقیه بچه زا می باشند. نوزادان هنگام به دنیا آمدن به والدین خود شباهت زیادی دارند.هزارپایان
هزارپایان بدنی استوانه ای شکل داشته و بدنشان رسوبات آهکی و رنگی روشن دارد. ۲ چشم ساده، ۱ جفت شاخک کوتاه و قطعات دهانی را می توان در سر آنها مشاهده کرد. قطعات موجود شکم آنها حدود ۲۰ تا ۱۰۰ قطعه لولایی دارد که در هر قطعه ۲ جفت منفذ تنفسی دارد و عقده های عصبی را نیز می توان در آنها مشاهده کرد.

هزارپایان در جاهای مرطوب و تاریک، زیر سنگ ها و داخل چوب های پوسیده زندگی می کنند و از نور گریزان می باشند.

هزارپایان نیز از مواد گیاهی خشک و برخی اوقات از مواد جانوری نیز تغذیه می کنند.

نوزادان هزارپایان پس از اینکه از تخم بیرون می آیند فقط ۶ قطعه و ۳ جفت بند دارند. بقیه قطعه هادر طول ۶ بار پوست اندازی متوالی اضافه می شود.صدپایان و هزارپایان در ایران در جنگل های شمال کشور به وفور در زیر سنگ ها یافت می شوند.

۴- عنکبوتیان (Arachnid)

عنکبوت که به تارتنک، کارتنک یا تاربافک معروف است گونه ای از بندپایان و جزو جانوران شکارچی بوده و بدنی ۲ بخشی و ۸ پا دارد. اکثر عنکبوت ها تار می تنند که تار به صورت رشته پروتئینی از غده های تارتن انتهای شکم آنها ترشح می شود ولی گونه هایی وجود دارند که بدون تار شکار می کنند.عنکبوتیان
تار کاربردهای زیادی دارد از جمله:

 • بالا رفتن از جایی
 • ایجاد دیوارهای هموار در لانه های زیرزمینی
 • ساختن ساک تخم
 • پیچیدن طعمه در آن
 • نگهداری *****
برخی از گونه های عنکبوتیان بسیار سمی و خطرناک بوده و حتی می توانند باعث مرگ انسان شوند. بهتر است بدانید ۳۵۰ گونه عنکبوت وجود دارند که برای دفاع از خودشان از سم استفاده می کنند.

عنکبوتیان بیشتر از حشرات تغذیه می کنند اما برخی از عنکبوت ها نیز وجود دارند که عنکبوت های کوچک، قورباغه و حتی ماهی نیز می خورند. چون عنکبوت ها فقط می توانند غذای آبکی بخورند بد*ن آنها نوعی ماده آبگون در بد*ن شکارشان تزریق می کنند تا نسوج آن آبکی شده و مثل سوپ شود تا بتوانند آن را بمکند.

جفت گیری عنکبوت ها در اواخر تابستان و اوایل پاییز می باشد. بعد از آن عنکبوت ماده تخم های خود را در کیسه تخم قرار می دهد و در لانه اش نگهداری می کند. هر کیسه حاوی ۴۰۰ تا ۱۴۰۰ تخم می باشد. نوزادان در فصل بهار از تخم بیرون می آیند.

در ایران ۲۴۵ گونه عنکبوت وجود دارد که عنکبوت های شمال شرق ایران سمی بوده و بندرت منجر به مرگ کودکان و افراد مسن می شود.
 

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
معرفی ۳ گونه از عنکبوتیان


۱- عقرب یا کژدم (Scorpions)

شاخه: بندپایان

زیرشاخه: قلاب‌داران

رده: عنکبوتیانعقرب یا کژدم
عقرب ها بیشتر در بیابان، جنگل، چمنزار، سواحل دریا و اطراف رودخانه ها و کوه ها وجود دارند. سنگواره عقرب ها از حدود ۴۲۰ میلیون سال پیش پیدا شده که این امر نشان می دهد عقرب ها قبل از دایناسورها وجود داشته اند. از ۲۰۰ گونه موجود عقرب تقریباً ۲۰ گونه از آنها سمی می باشند‌. عقرب قرمز هندی کشنده ترین گونه عقرب های سمی می باشد.

بد*ن عقرب نسبتاً پهن و کشیده است و طول آن بین ۳ تا ۱۰ سانتی متر می باشد. عقرب ها ۸ پا دارند و نیش عقرب در نوک دمش قرار دارد. عقرب ها بیشتر در مناطق گرمسیری وجود دارند و شب ها فعال می باشند.

 • تغذیه
بیشتر از حشرات و گاهی اوقات از سوسک های سیاه و حتی قورباغه ها هم تغذیه می کنند. عقرب ها بعد از شکار طعمه شان ابتدا او را نیش زده و سپس با آرواره های خودشان طعمه شان را خرد کرده و بعداً بر اثر ترشح آنزیمی آنرا به حالت مایع یا سوپ درآورده و می خورند. شاید برایتان جالب باشد که گاهی اوقات یک روز طول می کشد تا عقرب غذایش را بخورد.

 • تولیدمثل
عقرب ها بچه زا هستند و برخی از آنها نیز تخم می گذارند. شکم عقربی که باردار شده متورم می شود. بهتر است بدانید مدت بارداری عقرب حدود ۲ تا ۴ ماه طول می کشد. ۱ ساعت تا ۱۰ روز طول می کشد که نوزادان از شکم مادر خارج شوند که این مدت زمان به مقدار رشد نوزادان بستگی دارد.

ایرانوس و خوزستانوس دو گونه موجود عقرب در ایران می باشند که به عنوان عقرب ایرانی ثبت شده اند.
سه گونه همی سکورپیوس لپتوروس، کمپسوبوتوس ماتهیزنی و آندرکتونوس کراسیکودا جزو عقرب های خطرناک و سمی موجود در ایران می باشند که گزارش هایی از مرگ به خاطر نیش آنها وجود داشته است.
 

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
۲- هیره (Mite)

شاخه: بندپایان

رده: عنکبوتیان

زیررده: کنه‌سانان
هیره
هیره ها جزو پر گونه ترین بی مهره گان می باشند. برخی از هیره ها آزادانه در خاک زندگی می کنند ولی اکثر گونه های هیره زندگی انگلی دارند.

این گروه از بندپایان برخلاف سایر انواع خودشان بدنی دو قسمتی ندارند. آنها بدنی نرم داشته و در جاهایی که رطوبت بالا دارند زندگی می کنند. هیره های موجود در گرد و خاک خانه باعث ایجاد حساسیت و آلرژی و باعث بروز آسم، آبریزش بینی، ریزش اشک چشم، عطسه، التهاب پوستی و مشکلات تنفسی می شوند.

طول بد*ن این جانوران انگلی حدود ۱ تا ۲ میلی متر و رنگ بد*ن آنها قرمز روشن یا قهوه ای مایل به قرمز با ظاهری مخملی می باشد.

 • تغذیه
انواع مختلف غذا از برگ های فاسد گرفته تا تکه های پوست انسان را می خورند. برخی از آنها از بد*ن میزبان و برخی دیگر از قارچ ها تغذیه می کنند.

 • تولیدمثل
هیره ها ۸ پا دارند. طول عمر آنهایی که در گرد و خاک خانه زندگی می کنند حدود ۸۰ روز می باشد. در طول این مدت هیره بالغ روزانه ۱ تا ۲ تخم می گذارد و در دمای حدود ۲۷ درجه و در رطوبت نسبی ۷۵ درصد حدود ۳۰ روز طول می کشد تا نوزادان هیره به دنیا بیایند.هیره های شکارگر که زندگی انگلی در بد*ن پرندگان، جوندگان و حشرات دارند از جمله گونه های موجود هیره در ایران می باشند.
 

Ruby꧂

مدیر آزمایشی تالار طبیعت و جانداران
کاربر کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار
خادم المهدی
سطح
0
 
تاریخ ثبت‌نام
فوریه 7, 2021
ارسالات
294
پسندها
175
دست‌آوردها
43
مدال‌ها
1
محل سکونت
Autumn
سکه
1,072
۳- کنه (Tick)

شاخه: بندپایان
زیرشاخه: قلاب‌داران
رده: عنکبوتیان
زیررده: کنه‌سانانکنه
کنه ها ها هم مثل هیره زندگی انگلی دارند و گاهی اوقات شده که در بد*ن ۳ نوع میزبان زندگی خود را می گذرانند. دو نوع کنه وجود دارد: سخت کنه ها و نرم کنه ها. سر، سینه و شکم کنه ها درهم ادغام شده و یک بد*ن واحد به وجود آورده اند. کنه ها شاخک ندارند و در مراحل نمفی و بلوغ ۴ جفت پا دارند. تکمیل چرخه حیات کنه ها ۱ تا ۲ سال طول می کشد که این مدت به دما بستگی دارد.
کنه ها بیشترین فعالیت خودشان را در فصل بهار و تابستان دارند. عمر اکثر کنه ها بین ۲۰ تا ۲۵ سال می باشد.
 • تغذیه
زندگی انگلی در بد*ن پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان دارند. کنه ها وقتی می خواهند از بد*ن میزبانشان تغذیه کنند یک شکاف بوسیله کلیسر ایجاد می کنند انها هیپوستوم دندانه داری دارند که آن را داخل شکافی که ایجاد کرده اند داخل می کنند و خون بد*ن میزبان را می مکند.
 • تولیدمثل
سخت کنه ها در هر نوبت حدود ۱۸ هزار تخم می گذارند ولی نرم کنه ها پس از هر نوبت خون خواری تعداد کمی تخم می گذارند. چرخه حیات آنها ۴ مرحله دارد: تخم، نوزاد ۶ پا، نمف ۸ پا و کنه بالغ که تکمیل این چرخه ۶ ماه تا ۳ سال طول می کشد.


۱۱۳ گونه کنه در ایران شناسایی شده که ۲۰ گونه آن برای دنیا و ۳ گونه آن برای ایران ناشناخته می باشد.
 
بالا